פטור על רקע רפואי ושינויי פרופיל | ריקי ישי משרד עורכי דין
 
טל: 072-3380-186          פקס: 03-6059437         ריבל 7, תל אביב

* ניתן לקבל שירות גם בשפה אנגלית ורוסית   * שיתוף פעולה עם מומחים רפואיים בעלי שם   * ייצוג משפטי בכל הארץ

דיני צבא

פטור על רקע רפואי ושינויי פרופיל


יש לכם בעיה רפואית שנראה לכם שמזכה אתכם בפטור משירות צבאי? יכול להיות שכן אבל יש סבירות שלא. 

בעיות רפואיות רבות שבעבר היו מזכות בפטור, היום מזכות בפרופיל נמוך אבל עדיין כשיר. 
ברמת העיקרון מספרי הפרופילים, הסעיפים והאבחנות הינם חסויים בפני רוב הגורמים בצבא, עם זאת הניסיון הצליח ללמד אותנו על משמעויות הפרופילים. 

ראשית נבהיר מה המשמעות של כל סעיף 
פרופיל 97
– פרופיל כשיר לשירות צבאי בכל תפקיד לרבות קרבי.
פרופיל 82 – פרופיל כשיר לשירות צבאי בכל תפקיד לרבות קרבי, בהתאם לבעיה שהורידה בפרופיל, תתכן בעיה להתגייס ליחידות מובחרות. 
פרופיל 72 – קיימת בעיה רפואית שמונעת שירות ביחידות חי"ר, אך אין מניעה לשירות ביחידות כמו שריון ותותחנים. 
פרופיל 64 -  פרופיל שאינו מאפשר שירות קרבי בכל סוג שהוא. 
פרופיל 45 – הפרופיל הנמוך ביותר במסגרת כשירות לשירות. זהו פרופיל שבתוכו אמורות להיות הנחיות מיוחדות בהתאם לבעיה הרפואית בגינה הותאם הפרופיל. 
פרופיל 35 – פרופיל מיוחד וחדש יחסית לבעלי סכרת, אפילפסיה ובעיות שמיעה. שירות מוגן בתנאים מיוחדים. 
פרופיל 30 – פרופיל מיוחד, מותאם לאחר שמלש"ב הוגדר כמי שמתאים לו פרופיל 21 אך בשל נתונים אישיים או הכשרה מקצועית במקצועות הדרושים לצבא, הצבא מעוניין בשירותו ולכן מותאם לו פרופיל זה. 
פרופיל 24 – פרופיל בלתי כשיר לשירות באופן זמני. 
פרופיל 21 – פרופיל בלתי כשיר לשירות. 

כמה מילים על הפרופילים:
  1. כל פרופיל יכול להיות הן מטעמים נפשיים והן מטעמים רפואיים גופניים. בעקרון אף אחד לא יכול לדעת, פרט לגורמי רפואה, על מה ניתן לכם הפרופיל. 
  2. יכול להיות פרופיל מסוים בעל סעיפים שידרשו התאמות שירות מיוחדות עבורכם. לא תמיד הדבר נעשה אוטומטית ולעיתים תצטרכו לבקש זאת. 
  3. פרופיל 24 יכול להפוך לקבוע אם בתום הפרופיל נשארה לכם רק חצי שנה לשירות (לעיתים גם שנה לשירות – לרוב במקרי ניתוחים בשירות). 
אני חושב שקיבלתי פרופיל גבוה מידי שלא הולם את בעייתי הרפואית, כיצד אוכל לשנות את הפרופיל?

חייל או מועמד לשירות ביטחון שסבורים שהפרופיל שלהם אינו תואם את מצבם הרפואי יכולים לערער על הפרופיל. יש חובה להגיש את הערעור בתוך 30 ימים מיום קביעת הפרופיל וקיימת חובה לצרף תעודה רפואית מרופא (אפשר רופא אזרחי) שתומכת בבקשה. חשוב לזכור שרוב הרופאים האזרחיים אינם מכירים את ספר הפרופילים ולכן רצוי להיעזר בעורך דין צבאי שמכיר את תחום הרפואה הצבאית לצורך הבקשה. 

מלש"בים מגישים את הערעור ללשכת הגיוס או למיט"ב ואילו חייל סדיר לענף רות"ם. 

מה הפרוצדורה אם קיבלתי פרופיל נמוך מידי ואני חושב שמגיע לי פרופיל גבוה יותר?
הדרך לערער על קביעה זו היא אותה הדרך לעיל. 

אם הותאם לכם פרופיל 21 אתם יכולים להגיש ערעור גם ללא תעודה רפואית מרופא. 

המצב הרפואי שלי השתנה עם הזמן, כיצד אני משנה את הפרופיל?
אם המצב הרפואי שלכם השתנה עם הזמן, אתם יכולים לפנות לגורמים לעיל בצירוף תעודה רפואית ולבקש שינוי פרופיל. קחו בחשבון שניתן לבקש שינוי זה רק אם עבור 3 חודשים ממועד הוועדה הרפואית האחרונה שנקבעה לכם. 

מה הסיכויים באמת לשנות פרופיל רפואי?
משרדנו עוסק כבר שנים בשינויי פרופיל. גם בהעלאות פרופיל וגם בהורדות. צה"ל וחיל הרפואה מודעים לעובדה שלא תמיד הם מאבחנים נכונה את הפרופיל הרפואי ולכן פניות רבות מאוד נענות בשינוי הפרופיל.  
 
בעיות רפואיות נפוצות שלא תמיד יזכו בפטור
צליאק –
בעבר צה"ל לא היה ערוך לספק מזון שמתאים לחולי צליאק. כיום ישנו קייטרינג מיוחד לחולי צליאק ולכן חולי צליאק אינם מקבלים פטור גורף. 

סכרת – הכל תלוי בסוג הסכרת וכן במידת האיזון שלה. כיום קיים גם סעיף גיוס בתנאים מיוחדים. 
אפילפסיה – תלוי בכמות ההתקפים שהיו. אם היו פחות מ – 3 התקפים בשנה, סביר להניח שתגויסו גם אם בפרופיל נמוך מאוד. 

אסטמה – גם באסטמה קיימות רמות חומרה שקשורות לבדיקות נשיפה שתבצעו. אסטמה קשה מביאה לרוב לגיוס בסעיף 45. רק אסטמה מאוד מאוד חמורה מביאה לפטור. עם זאת לאסטמה יש הנחיות מאוד מיוחדות בהן שיכון בחדר אסטמטיים. הפקודה של חדר אסטמטיים קובעת הנחיות ניקיון מחמירות מאוד ולא נמצא עדיין חדר אחד שעונה על ההנחיות ולכן תתעקשו על כך שמגיעה לכם לינת בית במידה והחדרים אינם ראויים לאסטמטיים. 

אלרגיה לחלב – לפי רוב מגויסים. עם זאת משרדנו טיפל בחייל עם אלרגיה קשה לחלב והביא לשחרורו משירות הואיל ולא ניתן להתאים לו שירות בו הוא לא יהיה חשוף לדברי חלב לחלוטין. 

אלרגיות – הכל תלוי בחומרת האלרגיה לפי מבדקי עור. גם אם קיבלתם פרופיל כשיר לשירות עליכם לוודא כי מותאמים לכם תנאי שירות שמאיינים את גורמי האלרגיה שלכם. 

פריצות דיסק ובעיות גב – לרוב אינם מביאים לפטור משירות אלא להתאמת פרופיל נמוך ותנאי שירות בעבודה משרדית. 

אספרגר – תסמונת אספגר עוסקת בספקטרום האוטיסטי. יש נטייה לפטור משירות אך לא תמיד והתעקשות יכולה לסייע לכם להתגייס. 

הומוסקסואליות וטרנג'נדריות – בעבר ספר ההפרעות הפסיכיאטריות (DSM) קבע כי נטיות מיניות מסוג הומוסקסואליות מהווה הפרעה נפשית. תודה לאל, הספר שמט את ההומוסקסואליות ואיננה נחשבת עוד הפרעה נפשית ולכן הומוסקסואלים ולסביות מגויסים לשירות צבאי רגיל. עם זאת טרנסג'נדריות עדיין מוגדרת כהפרעה נפשית ולכן טרנסג'נדרים עשויים לקבל פטור משירות צבאי. 
שימוש בקנאביס רפואי – לאחרונה הוחלט כי קנאביס רפואי מהווה תרופה חזקה לכל דבר, לכן לא ימהרו לפטור משירות רק בשל שימוש בקנאביס כתרופה. 

משרדנו עומד לשירותכם בכל בקשה לשינוי פרופיל צבאי. 
 
 
* ניתן לקבל שירות גם בשפה אנגלית ורוסית    * שיתוף פעולה עם מומחים רפואיים בעלי שם    * ייצוג משפטי בכל רחבי הארץ


עורך דין צבאי |  דיווחים של צהל למשרד התחבורה |  עו"ד צבאי |  עורך דין צבא |  עורך דין צבאי |  שינויים במדיניות ענישה בעבירות סמים בצבא |  העלאת פרופיל |  ציון קב"א ודפ"ר |  עורך דין צבאי |  עו''ד צבאי |  חקירת מצ''ח |  ייצוג בית דין צבאי |  עריקות מהצבא |  פרופיל צבאי |  עורך דין לענייני צבא |  עורך דין צבאי השתמטות |  עורכי דין לענייני צבא |  עריקות ממילואים |  פטור מטעמי דת |  פטור משירות צבאי |  סנגור צבאי | 

לייעוץ ללא התחייבות הכנס פרטיך ונחזור אליך בהקדם:

פקס: 03-6059437
ריבל 7, תל אביב, בית עמגר
טל: 072-3380-186
משרד עורכי דין - דיני צבא ופלילי

ריקי ישי